Join/Renew Now
Youth Committee
 
 
Association Committee Representatives
Association Members Lake Erie: Nancy Seifert Ozark: David Searcy
Adirondack: Molly Goodrich Long Island: Sheryl Hall  Pacific: Charlotte Sneed 
Alabama: David Wright Maine: Ronald Kelly Pacific Northwest: Holly Genest
Alaska:  Michigan: Harry Weaver II  Pacific Northwest:
Arizona: James Smith Mid-Atlantic: Nelson Berrios Potomac Valley: Quentin Wilson 
Arkansas: Latesha Anderson-Short Minnesota: Josh Gerber San Diego-Imperial: Michael Adkins
Border: Herman Duncan Missouri Valley: Dion Lewis II Snake River: Florence Erickson
Central California: Lynell Glover Montana: Jesse Zentz  South Carolina: Steve Mullaney
Colorado: Donald Sinclair Nebraska: Wade Lanum South Texas: Yolonda Moore
Connecticut: William Mongovan Nevada: Edward O'Neal Southern: Roderic Newton 
Dakotas: Lynne Nacke  Nevada: Southern California: Sanoma Evans
Florida: Bayardo Sinclair  New England: Alex Ivanov II Southwestern: Toni Nichols 
Georgia: Lamar Grant New Jersey: Albert Essilfie Tennessee: Jonathan Owens
Gulf: Felicia Love  New Mexico: Arlena Dickerson Three Rivers: Charles Davis
Hawaii: Francis Mukai New York: John Padula Utah: Tony Glover
Illinois: Marc Jones Niagara: Izeal Bullock & Aubrey Sheffield Virginia: Maurice Hutton
Indiana:  North Carolina: Frank Davis Jr. West Texas: Mia Edwards-Nelson
Inland Northwest: Heather Cotton Ohio: Richard Spielman West Virginia: W A Chip Ferrell Jr
Iowa: Janelle Coil Oklahoma: Jacqueline White Wisconsin: Alonzo Fuller
Kentucky: Robert Stacey Oregon: Jeffrey Hoskins Wyoming: 

Article 5-E Member Organizations
National Collegiate Athletic Association (NCAA) (1) National Federation of State High School Associations (NFSHSA) (3) Road Runners Clubs of America (RRCA) (3)
National Association of Intercollegiate Athletics (NAIA) (1) National Junior College Athletic Association (NJCAA) (1)  
     
Article 5-F-1 Member (National Athletics Organizations)
Amateur Athletics Union (AAU) (1) Jewish Community Centers (JCC) (1) U.S. Track Meet Directors Association (USTMDA) (1)
Catholic Youth Organization (CYO) (1) Young Mens Christian Association (YMCA) (1)  
     
Article 5-F-2 Members (National Coaching Organizations)    
National high School Athletics Coaches Association (NHSACA) (1) Northwest Athletic Association of Community Colleges (NWAACC) (1) USATF Club Council Coaches (1)
U.S. Track Field Cross Country Coaches Association (USTFCCCA) (1): Ron Williams California Community College Cross Country & Track Coaches Association (5CTCA) (1) National Youth Track Coaches Association (1)
     
Administrative Committee Representatives
Athletics for the Disabled Member: B Ronald Boemker    
Officials Committee Member: Laurie Boemker    
Officials Committee Member: Harry Weaver II     
     
At-Large    
Rubin Carter     
Byron Turner     
Booker Woods    
     
Active Athlete
Gary Morgan     
LaTanya Sheffield     
     
Youth Council    
Chair, AAU Rep:     
Men's Track & Field: John Chaplin    
Women's Track & Field: Sue Humphrey     
NSSF:     
Junior Commission: Megan Watson    
National Senate of High School Track Coaches Assn:     
National Federation of State High School Assn: Becky Oakes    
Men's Development:     
Carl Lewis Foundation:     
High Performance Programs: Duffy Mahoney    
National Office Liaison:     
     
Zone Representatives    
Northeast: Regions 1,2: David Reinhardt     
South: Regions 3,4,6: Inez Finch    
Midwest: Regions 5,7,8: Tammy Ra' Jackson    
West: Regions 10,11,13,14,15: Dion Keeton    
Southwest: Regions 9,12: Jacqueline White    
     
Regional Coordinators    
Region 1: William Mongovan Region 6: Mary Birdwell Region 11: Florence Erickson
Region 2: Cindy Long  Region 7: Brenda Kimbrough Region 12: Felicia Love 
Region 3: Henry McCallum Region 8: Rubin Carter Region 13: Jeff Hoskins 
Region 4: Thaddeus Sligh Region 9: Karma Robinson - Kendall Region 14: David Lawrence
Region 5: TBD  Region 10: Liza Mascarenas  Region 15: Hillary Miller
     
Youth Event Representatives
Calendar Computer Information Cultural Exchange
Coaches Screening Jacqui Collins International Competition
Brenda Martin Cindy Long Harold Lefty Martin
Communications Byron Turner Booker Woods
Frank Davis Jr. Cross Country Parliamentary
Bob Flint  Standards  
Site Evaluation John Martin  
Mary Birdwell    
     
Committees Represenatives Associations Coaches Education
  Cindy Long Patrick Pretty
Ethics Law & Legislation Men's Development
Carolyn Griggs   Harry Weaver II
     
Men's Track & Field Women's Track & Field Race Walking
  Harold Lefty Martin  
     
Women's Development Officials Organizational Services
Toni Nichols Marc Cizek Records
     
Brenda Martin    
Rules    
Equipment & Facilities Specifications    
Bruce Long    
     
National Office Liaison    

Nike Toyota Hershey Garden of Life UCS Gatorade NCSA KT Nationwide St. Vincent Normatec
© 2001-2022 USA Track & Field, Inc. All Rights Reserved.